Tekintettel a digitális képalkotás eloretörésére, a következo alapfogalmakkal szeretnénk hozzájárulni a digitális fényképezogépek közötti választás megkönnyítéséhez.
CCD felbontás – megapixel
Ismerteto: A CCD a képkészítés lelke, a filmtekercset helyettesíti a digitális gépeknél. Ez a kb. 1-2 cm2-es érzékelo fény hatására állít elo a digitális jelet. A mai típusok 1-6 megapixeles kategóriába tartoznak, azaz akár 6 millió képelemnél is többet tudnak megjeleníteni. A professzionális gépek már átlépték a 10 megapixeles határt. Jó tanács: a megapixel nem minden! A kép minosége sokban függ a gép egyéb paramétereitol, nagymértékben például az optikától. Egy jó optikával rendelkezo 2-3 megapixeles gép által készített kép is lehet lényegesen szebb és részletgazdagabb, mint egy 4-5 megapixeles, de gyenge optikával készült fotó. Vásárlási javallat: A 2-3 megapixel már elég lehet 10x15 -ös fényképek nyomtatására. A4-es nagyításhoz inkább a 3 megapixeles gépeket javasoljuk. Komolyabb munkákra a nagyobb, 4, vagy 4 megapixel feletti társaikat.
Memóriaméret - képformátum:
Ismerteto: A digitális fényképezogépek memóriakártyákon tárolják az elkészített fotókat. Több elterjedt kártyaformátum létezik - a SmartMedia, a CompactFlash, a Secure Digital (SD) kártya, a Smart Media.. Minden gyártó más-más kártyát használ, érdemes odafigyelni rá! A fényképezogépek képesek tömörített formátumban tárolni a fotóinkat. Ezzel komoly helymegtakarítás érheto el, de számolnunk kell bizonyos minoségromlással. A gépek általában JPEG formátumban tárolják a képeket. Ez a tömörítés veszteséges, de mivel a természetes képek tömörítésére fejlesztették ki, ezért egy nyaraláskor készült fénykép esetében nem lesz észreveheto. Bizonyos géptípusok képesek egyéb fájlformátumokat eloállítani (video, hang.), amik eredményeképp természetesen ismételten memóriára van szükség.
Jó tanács: inkább nagy felbontáson fotózzunk tömörítéses eljárással, mint alacsony felbontáson, tömörítés nélkül! Hasonló memória foglaltság mellett jóval komolyabb munkalehetoség van egy nagyobb felbontású fotóval. Vásárlási javallat: általában a gépek beépített/csomagolt memóriája csak néhány tesztkép elkészítésére elég. Mindenképp javasoljuk a gépnek megfelelo memóriakártya beszerzését.
Zoom és makro:
Ismerteto: A fényképezogépek ezen funkciója segít abban, hogy a fotókon ?ránagyítsunk? a kiszemelt célpontra. Az ismertetokben találunk digitális és optikai zoom értékeket. A digitális zoom a digitális kép szoftveres nagyítását takarja, azaz a képminoség látványosan romolhat. Az optikai zoommal a gép valós (lencséken alapuló) nagyítási értékeit adják meg, a képminoség nem romlik. A hagyományos fényképezogépekben gondolkodva egy 3×-os zoom megközelítoleg 110 mm-es teleobjektívnek felel meg, míg a 8×-os, megközelítoleg 300 mm-esnek. A makro funkciók segítségével egész közeli célpontról készíthetünk képeket. Érdemes keresni ezt a lehetoséget is a megvásárlandó gépünk esetében.
Jó tanács: a digitális zoom értékeivel nem érdemes annyira törodni. A lényeg az optika! A zoom-ot nem csak a távoli témák esetében tudja használni, hanem egy-egy pillanat kiemelésében, különleges módon való megragadásában is. Vásárlási javallat: mérje fel, mire szeretné használni a gépet! Nagy optikai zoommal és egy jó makró funkcióval már a természetfotózás sem állhat távol Öntol!
Egyéb fogalmak:
Élességtartomány:
Az a tárgytávolság amin belül a témánk élesre állítható. Mélységélesség: A CCD felbontása következtében miatt az elkészült kép nem csak ott látható tisztának, ahol az gép valóban tuéles képet fotózott, hanem a közelebbi és távolabbi téma részleteken is. A még láthatóan éles tartományt ez elott és mögött mélységélességnek nevezzük.
Autofókusz - manuális fókusz: a digitalis kamerák a témát automatikusan képesek fókuszálni. Komolyabb gépek esetében a felhasználó átveheti a géptol a fókuszálás folyamatát, ami elosegíti a gyorsabb és esetenként precízebb expozíciót.
Rekeszszám: A gépünk objektívén áthaladó fény mennyiségét a blende szabályozza. A fókusztávolság és a blende átmérojének hányadosa a rekeszérték. Segítségével a mélységélesség befolyásolható, csökkentheto vagy növelheto.
Zársebesség: Fényképezéskor agépbe jutó fény mennyiségét a megvilágítás idejével is változtatni lehet. Ez az expozíciós ido. Szokásos értékei: 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500... Segítségével például gyors mozgást is rögzíteni tudunk.
Fehéregynesúly: Színes felvételeken a fotó színei az adott körülmények szerint módosulhatnak. Így történhet meg, hogy egy neonfényben készült fotó minden színe ?kékes?, egy lámpánál készült fotó minden színe ?sárgás?. Ennek kiküszöbölésére a gép a fehér alapfényhez igazítva korrigálni képes a torzulásokat. A komolyabb képeken az automata fehéregyensúly mellett manuális állítási lehetoség is megtalálható.
Érzékenység (ISO): A CCD fényérzékenységét a már korábban - a filmek esetében - használt ISO értékben adják meg. Általában a gépek ISO 100-as alapértékkel dolgoznak, de az érzékenység a jobb gépeknél növelheto. Érdemes figyelni a magas érzékenységnél megjeleno szemcsézodésre.
|